Probíhá připojování k serveru.

Spojení se serverem bylo přerušeno z důvodu neaktivity nebo chyby spojení. Prosím obnovte stránku.

Připojení k serveru odmítnuto. Prosím obnovte stránku.


Bezpilotní létání


Bezpilotní létání zahrnuje pohyb letadel rozmanitých typů a velikostí ve vzdušném prostoru ČR, pro které je společné, že nenesou pilota na palubě. Lidově jsou nazývány drony a tento pojem se postupně dostává do povědomí pro celou řadu bezpilotních letadel (nejčastěji multikoptér, letounů, vrtulníků, vzducholodí a leteckých modelů).

Obdobně jako na silnicích, stejně tak i ve vzduchu je nutné dbát pravidel bezpečného provozu a předejít tak zraněním či škodám na majetku, ale i narušením plynulosti provozu. Z tohoto důvodu se Řízení letového provozu, Úřad pro civilní letectví a Ministerstvo dopravy rozhodly o potřebnosti osvětové kampaně Létejte zodpovědně, jejímž cílem je seznámit veřejnost s platnou legislativou upravující provoz bezpilotních letadel v ČR.

Vzdušný prostor v ČR je rozdělen do tří oblastí, ve kterých je:

  1. povoleno s drony létat;
  2. možné létat jen za určitých podmínek;
  3. provoz dronů zcela zakázán.

Pro předletovou přípravu a vyvarování se létání v zakázaných či jinak omezených oblastech doporučujeme aplikaci DronView.

Platná pravidla provozu se také liší podle toho, o jaký typ bezpilotního systému jde. S pravidly na míru každému letu pilotovi poradí chytrá aplikace Dronald.

Odpovědi na časté dotazy

Přečtěte si, prosím, otázky a odpovědi na často kladené dotazy, než kontaktujete jakékoli pracoviště ŘLP ČR. Pro plánování provozu v okolí letišť můžete využít přehledné rozhodovací diagramy.