Probíhá připojování k serveru.

Spojení se serverem bylo přerušeno z důvodu neaktivity nebo chyby spojení. Prosím obnovte stránku.

Připojení k serveru odmítnuto. Prosím obnovte stránku.

Nová forma Česko - afghánské spolupráce v rámci služeb řízení letového provozu

Logo Afghanistan
Logo RLP

Společná tisková zpráva

Dohodu o technické spolupráci a podpoře (Technical Cooperation Arrangement – TCA) při rozvoji služeb řízení letového provozu v Afghánistánu dnes současně v Praze a v Kábulu podepsali generální ředitel státního podniku ŘLP ČR Ing. Jan Klas a šéf Afgánského úřadu pro civilní letectví (ACAA) Dr. Mohammad Qasim Wafayezada.


Podpis TCA v krátké době navazuje na výsledky lednové návštěvy afgánské delegace v České republice, organizované velvyslancem v Kábulu Jiřím Balounem. V rámci týdenní návštěvy měla afgánská strana příležitost seznámit s používanými systémy, technologiemi a procesy vzdělávání v podmínkách ŘLP ČR, s.p., ale i s výrobními programy českého dodavatelského průmyslu.


Podepsaný dokument identifikuje základní oblasti spolupráce při vytváření potřebné kapacity systému řízení letového provozu v Afghánistánu, včetně zavádění a rozvoji moderních technologií nebo výcviku řídících letového provozu a technických specialistů.


Jednou z klíčových oblastí budoucí spolupráce tak bude právě využití českých zkušeností a “nejlepší praxe” v oblasti náboru, výběru a výcviku řídících letového provozu i technických specialistů pro potřeby nově zaváděných systémů a technologií v místních podmínkách.


“Jsme připraveni s našimi afgánskými kolegy úzce spolupracovat a poskytnout naše know-how při budování a zavádění vhodné architektury služeb řízení letového provozu. Stejně tak máme velký zájem o vzdělávání nové generace leteckého personálu pro potřeby Afghánistánu” komentoval podpis dohody generální ředitel ŘLP ČR, s.p. Ing. Klas.


“Česká republika tradičně patří mezi nejvyspělejší evropské země v oblasti kvality a úrovně služeb řízení letového provozu, stejně tak i v rámci používaných domácích a zahraničních technologií. Věřím, že první krok ke vzájemné spolupráci, který jsme dnes podpisem dohody udělali, přispěje brzy k dalšímu rozvoji a posílení bezpečnosti i kvality letových provozních služeb v naší zemi”, doplnil šéf ACAA Dr. Wafayezada.

On-line porada
Kontakt pro další informace:
Richard Klíma, Řízení letového provozu ČR, s. p.,
e-mail: klima@ans.cz, tel.: +420 220 37 2093, 724 172 186,
www.rlp.cz