Probíhá připojování k serveru.

Spojení se serverem bylo přerušeno z důvodu neaktivity nebo chyby spojení. Prosím obnovte stránku.

Připojení k serveru odmítnuto. Prosím obnovte stránku.


Tisková zpráva


Logo USPACE 4UAM
Logo SESAR
Logo EU

ÚSPĚŠNÉ PRVNÍ LETY DRONU MIMO DOHLED PILOTA V ŘÍZENÉM VZDUŠNÉM PROSTORU

Na letišti v Brně – Tuřanech a jeho okolí proběhly minulý týden úspěšně první schválené lety bezpilotního letadla mimo vizuální dohled dálkově řídícího pilota v řízeném vzdušném prostoru. Demonstrační lety se uskutečnily v řízeném okrsku letiště Brno pod dohledem řídících letového provozu. Jejich cílem bylo prokázat provozní, technické, hospodářské i legislativní možnosti tohoto druhu provozu dronů v současném systému civilního letectví.

Motivací demonstračního provozu v rámci projektu SESAR (Single European Sky ATM Research) bylo v podmínkách korespondujících s reálným provozním prostředím demonstrovat pokročilé služby U-space, které v budoucnu zajistí bezpečný pohyb dronů, nejen v městském prostředí. (U-space je soubor nových služeb a specifických postupů určených k podpoře bezpečného a efektivního přístupu do vzdušného prostoru nejen pro drony, ale pro všechny uživatele společného vzdušného prostoru).

Demonstrační lety proběhly v rámci poslední etapy mezinárodního projektu „U-space4UAM – Urban Air Mobility in Europe“ v rámci série demonstrací mobility pro „Chytrá města“ v několika zemích Evropské unie. Byla testována sada digitálních „U-space“ služeb a technologií, umožňujících realizaci pokročilých letových scénářů v městském prostředí. Současně došlo k integraci těchto služeb do procesu logistiky zboží a ověření v reálném prostředí. Toto řešení má potenciál výrazně zjednodušit využití dronů pro řadu průmyslových aplikací s požadavkem na automatizaci využití dronů ve velkém měřítku. Projektový tým tvoří řada špičkových výzkumných center, společností vývoje a provozu v oblasti využívání vzdušného prostoru, národních poskytovatelů letových provozních služeb a to vše za dozoru zástupců státních regulátorů.

Účastníci a pozice partnerů demonstračních letů:

Logo RLP

účastník projektu, poskytovatel letových služeb prostřednictvím řídicí věže Brno, metodické zabezpečení provozu

Logo Honeywell

vedoucí subjekt v projektu, poskytující hlavní systémy pro Detect & Avoid

Logo RIGITECH

partner projektu, švýcarský výrobce dronů

Logo UPVISION

hlavní partner demonstračních letů, autor technického a provozního řešení

hlavní partner demonstračních letů, autor technického a provozního řešení

Logo RLP

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.


Kontakt pro další informace:
Richard Klíma, Řízení letového provozu ČR, s. p.,
e-mail: klima@ans.cz, tel.: +420 220 37 2093, 724 172 186,
www.rlp.cz